Šlechtitelská stanice vinařská, Velké Pavlovice

 

Vinařská firma jejíž původ vychází ze založení Zemské révové školky v roce 1901, a která se ve své historii věnovala boji proti škůdcům vinné révy (mšičce révokazu) a šlechtitelské problematice. 
Po stagnaci činosti a zanedbání vinic se od dvacátých let její činost postupně obnovovala až k největšímu rozmachu v šedesátých a sedmdesátých letech. Postupně prošla různými údobími až k dnešnímu obrazu vinařství, které stojí na tradici a postupné modernizaci provozu.
Byla zde vyšlechtěna odrůda André a byly započaty práce na dalších šlechtěncích (Pálava, Aurelius a Agni).
 
Firemní vinice se nacházejí v těsném sousedství šlechtitelské stanice ve výšce od 196 m n.m. do 225 m. n. m. na jižních svazích se sklonem 12%. Půda je hlinitojílovitá a hlinitopísčitá s bohatým obsahem vápníku a manganu. V současné době hospodaří společnost na 41 ha vinic, na nichž je vysázeno 19 odrůd révy vinné zahrnujících 76 klonů, které tvoří základ mateční vinice a je základní množitelskou plochou v ČR, tvořící genofond révy vinné. Roční produkce této vinařské firmy je 150.000 lahví vína a její sklizně jsou dle firemní politiky přísně limitovány.
O firmě se dnes velmi často hovoří jako o specialistovi na červená vína. Je to dáno jak jménem odrůdy André, tak Velkopavlovickou podoblastí, kde jsou obecně zdejší červené odrůdy blahořečeny.
 
S etiketami Šlechtitelské stanice s podobiznou Christiana K. Andrého se setkávám v policích vinoték a při recenzích vín  poměrně často, a tak jsem se 13. července spolu s čejkovickými vinaři na návštěvu tohoto vinařství velmi těšil.
Ve vinařství nás přivítal technolog pan Martin Bravenec, který nás také degustací vín provázel.
 
Z degustace vín mne zaujmul již první vzorek, jímž bylo nenáročné, lehké a svěží víno jemné kořenitosti, Veltlínské zelené 2008 (tuším Moravské zemské). Dalším zajímavým vínem posledního ročníku bylo Chardonnay PS, které při dosažené cukernatosti moštu 23° NM zaujmulo výrazným širokým nástupem a ušlechtilým průběhem. V dochuti lehce zůstával cukrový dojem (který bych já raději viděl ještě proměněný v půl stupně alkoholu navíc :)), nicméně i tak je dojem z vína velmi dobrý. Příjemný zážitek přináší pro milovníky výrazných vín i Chardonnay 2007 PS v provedení barrique, u kterého jsem si stačil poznačit jen krátké "OK".
 
Z mladých vín červených zaujmulo podnikové Svatovavřinecké PS 2008 (druhé z obou chutnaných), plné a lahodně ovocné víno, s doznívající stopou jablečno-mléčné fermentace. Podobně na tom byl chuťově i další pozdní sběr, jímž byla odrůda  Zweigeltrebe (sklizena při cukernatosti hroznů 23°NM), u kterého byla čichová stopa po odbourání ještě výraznější, nicméně víno se pyšní výraznou plností a velmi dobrou perzistencí.
Velmi dobré bylo barikové Rulandské modré 2007 VH a také víno z další domovské a zajímavé odrůdy Agni 2008 VH, s krásným příkladem dokonalého křížení odrůd André a Irsai Oliver (pro mne nejlepší víno této odrůdy, které jsem kdy pil).
V další prezentaci červených vín vyzdvihuji výtečné André 2008 Výběz z cibéb (!), jehož mošt dosáhnul na hranici 39°NM. Víno bylo plné, jemně ovocné a připomínalo sušené datle.
Za nejpříjemnější zážitek bych označil víno mé oblíbené odrůdy Rulandské modré 2005 VH, které ve šlechitelce sklidili při dosažené cukernatosti 24,2° NM. Za velkým vykřičníkem jsem si poznamenal komplexní a zralou chuť příjemné perzistence. Nejenom kvůli únavě chuťových buněk (jednalo o 27 vzorek v pořadí) a jisté rozšafnosti degustujících bych k tomuto vínu rád ještě někdy vrátil.
 
Zdejší vína vykazovala zachovalý odrůdový charakter s vysokou přírodní vyzrálostí hroznů a minerálními tóny (bílá vína). Oblast je pro vysokou mineralitu půdy známa, což příkladu minerálních nánosů u rozvodů vody z vlastní studny potvrdil i náš dnešní průvodce.
 
Celá degustace byla panem Bravencem vedena ve velmi příjemném duchu a na příkladu 33 ochutnaných vín se zejména u vín červených potvrdila vysoká kvalita výchozí suroviny. Důraz na redukovanou sklizeň se zárukou vyzrálých hroznů přináší do nabídky firmy velmi zajímavá a plná "přírodní" vína, jemně rustikálního charakteru. Některá by bezesporu citlivé technologické ošetření zasloužila, nicméně stávající firemní politika je mi příjemnější, než technologická zdatnost mnohých vinařských firem, operujících s méně kvalitní surovinou z vysokých sklizní. 
 
 

Na těchto stránkách naleznete nabídky služeb osobního kuchaře a sommeliéra, receptury z mé kuchařky, zajímavosti a tipy ze světa gastronomie a vinařství, a také nabídku ubytování ve známém vinařském regionu Jižní Moravy.

Stránky průběžně doplňuji, pokud zde nenaleznete konkrétní odpověď na případné dotazy, neváhete mne kontaktovat.

Tip na teď

Vinařská stezka 2022
Přijeďte k nám pomoci probudit vinice :) Těší se na vás čejkovičtí vinaři

Vinařská stezka 2022

Miniaplikace