Tipy a recepty na vánoční jídla

 
 
 
 
 
 
Ohlédneme-li se zpět na tradiční vánoční jídla našeho regionálního venkova, srdce novodobého gurmána radostí zřejmě nezaplesá.
Vařilo se totiž za striktního postního období a jídla vycházela především z toho, co se v létě a na podzim urodilo, vypěstovalo, usušilo a uskladnilo. 
 
 
Dominovaly luštěniny, sušené houby, nakládané zelí a sušené ovoce. 
 

Před vánoci se napekl chléb, v bohatších rodinách vánočky 
(pletenice, štricla, štědrovečernice) a vařila se vánoční polévka (štědračka), která dle krajů sestávala tu z hrachu, tu z čočky, hub, brambor, nebo také ze švestek či šípků. 
 
Hojně se užívalo také česneku (neboť dle pohanských zvyků chránil od všeho zlého) a také hub a hrachu, který symbolizoval hojnost. Servíroval se naklíčený buď samostatně, nebo ve směsi s kroupami (tzv. „svarba“). 
 
 
Ryby se podávaly většinou jen v krajích s dostatkem vodstva, nebo opět jen v bohatších rodinách.
 
 
 
Zatímco dříve v našich krajích byl čas vánoční obdobím půstu, dnes si na tento čas odříkání vzpomeneme povětšinou (a pokud vůbec) jen na Štědrý den.
Nabídka velkoobchodů skýtá denně tak širokou škálu potravin, že nás myšlenka na skromnost ani nepřijde na mysl.  
 
Přesto, ba právě proto, bychom dnes měli o vánočním jídle více přemýšlet. Svátky vánoční nemusí nutně znamenat přejídání se obloženými chlebíčky a sladkostmi.
 
 
 
 
Na tuto stránku budu postupně přidávat recepty na vánoční jídla. Nabídnu zde méně známé recepty na kapra i pár jednoduchých tipů na vánoční občerstvení pro vaše hosty.
Některé připomenou zmiňované postní období českého venkova, jiné odlehčí jídelníček v podobě lehkých salátů, či netradičních chuťových kombinací kulinářského světa. 
 
Věřím, že vám jejich příprava dobře od ruky a jídla vám budou chutnat. 
A pokud se vám i podaří je vyfotografovat ještě než se do nich pustíte a obrázky mi zašlete, rád je i s vaším jménem zvěřejním u dané receptury.
foto posílejte na yaxipost(zavináč)gmail.com

 


 
 
VÁNOČNÍ RECEPTY:
 
 
 
delikátní a noblesní ozdoba vánočního stolu, jako předkrm
či křupavé občerstvení během dne
 
 
 
 
 
tato severská specialita nadchne milovníky slanečků a rybích salátů
 
 

 

 

 

Kedlubnový salát s arašídy                                                                osvěžující a lehce pikantní salát s buráky a loupanými krevetami

 

 
 
 
 
 
 
 
KAPR TROCHU JINAK:
 

Kapr s ryzlinkovou omáčkou a pařeným bramborem  "ryba musí plavat ve víně"       - vyzkoušejte si pravdivost tohoto rčení ve spojení s kaprem

 

Kapr s mangovou omáčkou a zelenými fazolkami                                                                sladce pikantní omáčka z čerstvého manga a křehké fazolové lusky dodává kapru svěží chuti

 

Kapří kari se zeleninou                                                                                           další orientální podoba našeho tradičního vánočního jídla, tentokráte koupaného v kokosovém mléce 

 

 

...a  dezert na závěr:

 

 

Krém z mascarpone                                                                                  sladké vyvrcholení štědrovečerní tabule 

 

 

 

 

Vykrajované cukroví z mandlového těsta                            snadno a rychle připravené mandlové občerstvení ke kávě         i k vaší vánoční pohodě

 

 

                                               

_________________________________________________________________________

 
 
 
Přeji příjemné vaření a dobrou chuť, nejen v období vánoc.
A nezapomínejte, i kuchař musí být veselý :))
 
 
                Dobrou chuť a krásné vánoce !

 

 

 

Na těchto stránkách naleznete nabídky služeb osobního kuchaře a sommeliéra, receptury z mé kuchařky, zajímavosti a tipy ze světa gastronomie a vinařství, a také nabídku ubytování ve známém vinařském regionu Jižní Moravy.

Stránky průběžně doplňuji, pokud zde nenaleznete konkrétní odpověď na případné dotazy, neváhete mne kontaktovat.

Tip na teď

Vinařská stezka 2022
Přijeďte k nám pomoci probudit vinice :) Těší se na vás čejkovičtí vinaři

Vinařská stezka 2022

Miniaplikace